Версія для людей
з вадами зору

Про ПАМ'ЯТЬ

ПАМ’ЯТЬ – це процеси запам’ятовування, зберігання, відтворення та забування індивідом свого досвіду. Це характеристика пізнавальної функції психіки, складова пізнавальної діяльності особистості.

ПАМ’ЯТЬ не має чіткого місця у мозку – вона є всюди. Деякі його структури роблять особливо багато для різних аспектів пам’яті, зокрема скронева кора, префронтальний кортекс і гіпокамп. Тому ушкодження цих ділянок призводить до погіршення ПАМ’ЯТІ.

Існує 2 основних види ПАМ’ЯТІ: короткострокова та довгострокова. Під час роботи короткострокової змінюється сила синапсів, тобто відбувається функціональна зміна. Водночас довгострокова вимагає синтезу нових білків, адже між нервовими клітинами утворюються нові зв’язки. Таким чином відбувається структурна зміна у мозку. Багато несуттєвої інформації мозок відкидає, тому саме повторення інформації сприяє переводу даних у довгострокову пам’ять. Крім того, сильні емоції під час події допомагають швидше зафіксувати її у довгостроковій пам’яті.

Чому ми забуваємо? Наша ПАМ’ЯТЬ далеко не ідеальна. Людський мозок не заточений під запам’ятовування імен, справ, що треба зробити пізніше, чи каталогізацію всього, що ми бачимо. Більшість того, що ми робили протягом дня, забудеться вже завтра. Фактично ми не пам’ятаємо більшу частину власного життя.

Що свідчить про проблеми з ПАМ’ЯТТЮ?

Варто звертатися до лікаря, якщо людина не може впізнати знайомих або власні речі. В таких випадках важливою є допомога рідних, адже сама людина часто не бачить проблем зі здоров’ям.

Основними факторами ризику є вік та генетична схильність до деменції (комплексний розлад, що характеризується зниженням когнітивних функцій: пам’яті, уваги, рухових навичок, інтелекту та інших процесів, керованих головним мозком; стан обумовлений інтоксикацією, порушенням обмінних процесів, інфекційно-запальним чи травматичним ураженням мозку)

Як зберегти та покращити ПАМ’ЯТЬ?

  • Одним зі способів збереження ПАМ’ЯТІ є створення нових нейронних зв’язків та покращення нейропластичності. Чим більше ми вивчаємо нового, тим більше зв’язків ми будуємо.
  • Регулярні заняття спортом вдвічі зменшують вірогідність деменції.
  • Достатня кількість сну важлива для запобігання хворобі Альцгеймера та роботи довготривалої ПАМ’ЯТІ. Сон – це надзвичайно активний біологічний стан, коли мозок обробляє отриману за день інформацію та досвід. Якщо ми не висипаємося, протягом наступного дня наша префронтальна кора гірше працюватиме, тому ми будемо менше концентрувати увагу на справах, і, як наслідок, ПАМ’ЯТЬ буде працювати гірше.
  • Середземноморська дієта – найкраща для нашого мозку. Основу її складають листові овочі, необроблена їжа, жирна риба, оливкова олія, горіхи та боби. І не забуваємо про достатню кількість води.

ПАМ’ЯТЬ – одна з найзагадковіших, найскладніших та найпотрібніших особливостей нашого організму.

Діліться цією інформацією та не забувайте піклуватися про Ваш мозок.

Будьте здорові.

#РОКЛ #інфоРОКЛ